Húsz éves az ex ante tanácsadó iroda

GRESODI 

Innováció a zöldebb, digitális jövőért a vidéki közösségekben 

 A képen Betűtípus, szöveg, Grafika, embléma látható

Automatikusan generált leírás

 

A GRESODI, azaz a GREen (zöld), SOcial (társadalmi) és DIgital (digitális) innovációt népszerűsítő projekt az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) részeként indított EaSI program támogatásában valósul meg és kitűzött célja különböző célterületekről érkező társadalmi vállalkozások megszólítása, ösztönzése, összekötése és mentorálása, hogy zöld és/vagy digitális innovációik hasznosításával hozzájáruljon a vidéki gazdaságok újjáélesztéséhez, egyúttal biztosítva a térségekben a fenntartható növekedést és erősítve a helyi közösségekben a társadalmi befogadást. 

A három célterületre kiterjedő GRESODI projekt 2023 novemberében indult, négy konzorciumi partner (a magyarországi Hárfa Alapítvány és az Ex Ante Kft., az osztrák Social Business Hub Styria és a katalán FACTO) gondozásában.  

A projekt célterületei: 

  • Magyarországon: Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 
  • Ausztriában: Stájerország 
  • Spanyolországban: Katalónia  

A társadalmi vállalkozóknak kulcsfontosságú szerepük van az olyan kihívások kezelésében, mint a szegénység, hátrányos helyzetű és sérülékeny csoportok bevonása, esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód, amelyekkel az Európai Unió szembesül. Bár ma már mindhárom országban növekszik a társadalmi hatással bíró vállalkozások száma, a legtöbbjük még mindig mikrovállalkozó, korlátozott pénzügyi erőforrásokkal vagy hiányos szaktudással és készségekkel. A nők általánosságban véve jobban képviseltetik magukat a társadalmi vállalkozói szférában, a hagyományos formák azonban még mindig akadályozzák aktív részvételüket a helyi gazdasági környezetben, különösképpen a vidéki területeken.  

Felismerve a kihívásokat, amelyekkel a társadalmi vállalkozások – különösen a magyarországi, ausztriai és spanyolországi vidéki területeken működő mikrovállalkozók és női vállalkozók – szembesülnek, a  GRESODI projekt a vállalkozói potenciált kívánja láthatóvá tenni, hozzáférést biztosítva az erőforrásokhoz, a tudáshoz és szakmai hálózatokhoz, amelyek elengedhetetlenek a vállalkozói gondolkodásmód előmozdításához.  

A közösségi élet javítását gátló akadályok leküzdésével a projekt nem csupán a helyi-vezérelt zöld és digitális társadalmi projektek előmozdításával kíván hatást gyakorolni a közösségekre, de arra is törekszik, hogy az egész életen át tartó tanulás lehetőségét népszerűsítse. 

A partnerséget olyan társadalmi vállalkozásokat és társadalmi innovációt támogató szervezetek alkotják, amelyek a GRESODI projekt keretében útmutatást, képzést és készségfejlesztési lehetőségeket biztosítanak a célterületeken meglévő és új társadalmi vállalkozók számára, hogy projektjeiket elindíthassák, és a társadalmi üzleti modelljük kialakítása révén azokat hatékony és fenntartható módon valósítsák meg. 

A társadalmi vállalkozások ösztönzése egy, csoportos képzésekből, egyéni coaching ülésekből és hálózatépítő foglalkozásokból álló inkubációs programon keresztül valósul meg; egy transznacionális felhívás keretében 15 projekt (5 projekt/ország) kerül kiválasztásra, amelyek részt vesznek a 12 hónapos mentorprogramban. A kiválasztott projektek zöld/digitális szolgáltatási utalványokkal is gazdagodnak, majd egy transznacionális videóversenyt követően egy kiválasztott nyertes projekt megvalósítói részt vehetnek egy, a célterületekre szervezett tanulmányúton is. 

Az Ex Ante Tanácsadó Iroda a GRESODI projektben sokéves fejlesztési és tervezési tapasztalataira támaszkodva a „WP2 Experimentation development” munkacsomag megvalósulásáért, azon belül az egyes projekttevékenységekre vonatkozó koncepciók elkészítéséért és a közös, transznacionális tevékenységekért felel, valamint kommunikációs és disszeminációs feladatokat lát el. 

Támogató program: Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) égisze alatt futó, a foglalkoztatásra és szociális innovációra (EaSI) vonatkozó program 
A projekt azonosító száma: 101102482 
A projekt kedvezményezettjei: Hálózat a Regionális Fejlesztésért Alapítvány (HÁRFA), Ex Ante Tanácsadó Iroda Kft., Social Business Hub Styria, Facto Cooperativa SCCLP 
A projekt időtartama: 2023. november 1. - 2025. október 31. 
Támogatás összege: 304,657.89 EUR (ESZA+: 274,192.10 EUR), melyből az EX ANTE részére megítélt támogatás összege 49,323.79 EUR (ESZA+: 44,391.41 EUR) 

A projekt weboldala: www.gresodi.eu 

 

NYÍLT PÁLYÁZATI FELHÍVÁS TÁRSADALMI VÁLLALKOZÁSOK SZÁMÁRA

A támogatási csomag, amit az inkubációs program nyújt:

  • Képzési program: Részvétel legalább 6 darab, a társadalmi vállalkozási témákat érintő tréningen.
  • Egyéni coaching ülések: Részvétel legalább 3 coaching foglalkozáson, ahol szakmai tanácsokban és útmutatásban részesülhet.
  • Digitális/zöld utalványok: A kiválasztott csapatok egy-egy 1000 eurós utalványt kapnak, amelyet projektjük megvalósítása során digitális vagy zöld szolgáltatás igénybevételére használhatnak fel.
  • Nemzetközi tapasztalatcsere és együttműködési lehetőségek: Bővítse hálózatát, és ismerjen meg más társadalmi vállalkozásokat a partner régiókból: Magyarország (Borsod-Abaúj-Zemplén), Spanyolország (Katalónia) és Ausztria (Stájerország).
  • Nemzetközi videó pitch verseny és nyeremény utazás: A programban résztvevő 15 csapat videóversenyen vesz részt, majd egy kiválaszott nyertes közülük részt vehet egy, a partnerrégiók egyikében megvalósuló tanulmányúton.

Kinek a jelentkezését várjuk?

  • vállalkozó szellemű személyek, akik társadalmi vállalkozást terveznek indítani
  • társadalmi vállalkozások
  • kezdeményezések, amelyek a fenntartható és digitális innovációkra összpontosítanak a társadalmi vállalkozások területén.

A felhívás különösen várja mikro-vállalkozások, női vállalkozók, és kifejezetten vidéki területeken működő magánszemélyek és szervezetek jelentkezését.

Területi hatály: Magyarország (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye), Ausztria (Stájerország), Spanyolország (Katalónia).

Jelentkezési határidő: 2024. június 10.

A pályázattal kapcsolatos részletek megtalálhatók a mellékelt pályázati felhívásban, az útmutatóban, illetve további részletekért kérjük, keressék fel a HÁRFA alapítvány honlapját!